Sarajevo Halal Fair (SHF) 2018, kojeg organiziraju Bosna Bank International (BBI) u saradnji sa Islamskom zajednicom u BiH i Islamskom razvojnom bankom (IsDB) počinje danas u Domu mladih Skenderija u Sarajevu i trajat će tri dana. Sajam okuplja regionalne proizvođače halal proizvoda iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Makedonije i Albanije sa velikim kupcima i distributerima iz Evropske unije, Saudijske Arabije, Turske i Malezije, Bahreina, Libije, Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Bogat program i vrlo zanimljivi paneli na kojima će neki od vodećih svjetskih stručnjaka iz oblasti halal industrije, biznisa i akademske zajednice diskutirati o aktuelnim temama vezanim za svjetsko i regionalno halal tržište očekuju učesnike međunarodnog sajma halal industrije Sarajevo Halal Fair (SHF) 2018.
Sarajevo Halal Fair (SHF) 2018, organiziraju Bosna Bank International (BBI) u saradnji sa Islamskom zajednicom u BiH i Islamskom razvojnom bankom (IsDB) počinje u četvrtak, 27. septembra/rujna 2018. godine i trajat će tri dana.
Tokom tri dana trajanja Sarajevo Halal Fair –a (SHF) 2018 bit će omogućeni susreti regionalnih proizvođača halal proizvoda i pružalaca halal usluga iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Makedonije i Albanije sa velikim kupcima i distributerima iz Evropske unije, Saudijske Arabije, Turske i Malezije, Bahreina, Libije, Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Tokom svečane ceremonije otvaranja učesnicima će se obratiti predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić , Amer Bukvić, direktor BBI, Israfil Kuralaj (Kuralay), zamjenik predsjednika Privredne komore Istanbula, Adem Zolj, premijer Kantona Sarajevo, Mudžahid Jusuf Rava (Mujahid Yusuf Rawa), ministar u uredu premijera Malezije, Husein ef. Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, dok će se učesnicima SHF 2018 video linkom obratiti i Mahathir Mohamad, premijer Malezije.
Prvog dana SHF 2018 učesnici će imati priliku prisustvovati panelu „Halal standardizacija i certifikacija/akreditacija“ u okviru
koje će panelisti govoriti šta su zapravo halal standardi, procesu provođenja halal standardizacije i značaju halal certifikata.
Drugi panel koji će biti održan prvog dana SHF 2018 posvećen je kvalitetu halal hrane i njenom značaju za zdravlje konzumenata.
Prvog dana održat će se i B2B sastanci bosanskohercegovačkih i malezijskih kompanija i privrednika iz BiH. U večernjim satima, u sarajevskoj Vijećnici bit će održan prijem za učesnike SHF 2018 čiji su domaćini Abdulah Skaka, gradonačelnik Sarajeva, Muharem Šabić, ministar privrede Kantona Sarajevo i Amer Bukvić, direktor BBI Banke.
Drugog dana SHF 2018, u petak, 28. septembra/rujna 2018. godine, Sajam će posjetiti Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
O iskustvu kompanija iz Federacije Bosne i Hercegovine koje su halal certificirale svoju proizvodnju i proizvode govorit će se u okviru info dana Asocijacije halal proizvođača pri Privrednoj/gospodarskoj komori FBiH.
Treći dan SHF 2018, u subotu 29. septembra/rujna 2018. godine, započet će dodjelom nagrada SHF 2018 najuspješnijim učesnicima.
U fokusu će biti islamske finansije, odnosno način na koji islamske finansije povećavaju rast u doba poremećaja čemu je posvećen panel čiji je moderator Sofiza Azmi, direktor, Cambridge IFA – konsultantske kuće za finansijske usluge koja se bavi razvojem i upotrebom moćnih najsavremenijih analitičkih alata za procjenu poslovnih podataka, makroekonomskih pokazatelja i razumijevanje trendova na tržištu.
Posljednjeg dana SHF 2018 bit će dodijeljene nagrade Global Islamic Finance Awards (GIFA), jedne od najprestižnijih nagrada u oblasti liderstva i islamskim finansijama. Osnivač GIFA nagrade za liderstvo i islamske finansije je Edbiz Corporacija, a nagrada se dodjeljuje od 2011. godine.
Tokom trodnevnog SHF 2018 održat će se i promocija prve Halal kuharice u Hrvatskoj, poznati bosanskohercegovački kuhari će održati prezentacije pripremanja hrane u skladu sa halal standardima, a bit će održana izložba „Biseri islamske arhitekture“ Islam Art Magazina u sarajevskoj Vijećnici.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina
