Najsnažniji tajfun u posljednjih 25 godina pogodio je zapad Japana, uz jaku kišu i vjetrove. Otkazani su letovi i željezničke usluge, prenosi novinska agencija Kyodo.
Tajfun Jebi pogodio je južni dio prefekture Tokushima, na otoku Shikoku, saopćila je japanska meteorološka agencija.
Fabrike, robne kuće i drugi objekti, poput Universal Studios Japan, popularnog tematskog parka u Osaki, su zatvoreni.
Japanske aviokompanije otkazale su preko 700 lokalnih i međunarodnih letova.
Kategorizovan kao “vrlo snažan,” Jebi je najsnažnijii tajfun koji je pogodio Japan od 1993. godine. Tajfun putuje brzinom od 60km na sat, a vjetrovi u njegovu središtu pušu brzinom od oko 216 km na sat.
Premijer Šinzo Abe (Shinzo Abe) je otkazao svoj prvobitni plan da posjeti jugozapadne prefekture. Na sastanku štaba za odgovor na katastrofe Abe je pozvao na raniju evakuaciju stanovništvo kao mjeru predostrožnosti.
Mala je vjerovatnoća da će se tajfun približiti Tokiju.
ZADNJE VIJESTI IZ Izdvojeno Svijet
