
Najnovije inicijative o međunarodnoj rezoluciji UN-u kojom se tretira zločin genocida u Srebrenici, daju nadu „da će međunarodna zajednica i slobodni svijet izvršiti pritisak da se u našim lokalnim okvirima, a posebno u vrhu političke elite srpskog naroda u RS-u i u Srbiji uspostavi drugi odnos, odnos uvažavanja i priznanja i solidarnosti, rekao je Mirko Pejanović na današnjoj sesiji “Kruga 99″ u Sarajevu.
“Srebrenica i kako dalje…”, bila je tema današnje sesije Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99″, koja je održana u Sarajevu.
” Danas na “Krugu 99“ nastojimo da razmišljamo ne samo o prošlosti, nego prije svega o budućnosti kako bi ona bila moguća za sve ljude, istovremeno i insistiramo na tezi da bi nakon 20 godina Srebrenicu trebalo razvijati kao internacionalni kulturni, edukativni i politički centar za mir, pomirenje, katarzu i zaštitu žrtava ratnih stradanja bilo gdje u svijetu – kazao je Kulenović novinarima prije početka sesije o temi “Srebrenica i kako dalje…”.
Profesor Hidajet Repovac je kazao da se njemu postavlja pitanje da li je nakon 20 godina Srebrenica zaboravljena i da li još uvijek ono što se desilo ima težinu koju je imalo s početka?
– Naime, Srebrenica izvan politika i izvan politikantstva po meni je paradigma stradanja i bola. Ona je mjesto gdje se desio strašni zločin. Ali ona bi, po mom sudu, trebala da postane paradigma susreta i dijaloga, prije svega dijaloga onih koji su živjeli i koji žive tamo, jer samo na taj način može ostati kao paradigma stradanja i kao paradigma mogućeg novog razvoja – kazao je Repovac.
Po mom sudu, dodao je on, Srebrenica mora biti mjesto susreta. Istaknuo je da Srebernicu vidi kao mjesto mira i dijaloga, kao mjesto pomirenja.
Profesor Mirko Pejanović je kazao da se 20 godina nakon strašnog zločina i genocida u Srebrenici postavlja pitanje može li Srebrenica postati mjesto, simbol pomirenja, može li postati mjesto i simbol za pouke da se na ovim prostorima ne dogodi obnova zločina i genocida i može li postati simbol, razlog i mjesto da se drugačije razvijaju i obnavljaju međuetnički, međunacionalni odnosi najprije između srpskog i bošnjačkog naroda, a potom države BiH i države Srbije?
– Nužno je kazati da je zločin i genocid u Srebrenici dobio planetarnu protvrdu. Ona je iskazana unutar međunarodnog prava kroz presude Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde – kazao je Pejanović.
Dodao je da najnovije inicijative da se u obliku jedne međunarodne rezolucije u UN-u dalje posmatra i tretira zločin genocida u Srebrenici, daje nadu „da će međunarodna zajednica i slobodni svijet izvršiti pritisak da se u našim lokalnim okvirima, a posebno u vrhu političke elite srpskog naroda u RS-u i u Srbiji uspostavi drugi odnos, odnos uvažavanja i priznanja i solidarnosti“.
– To će zasigurno biti jedan od glavnih uloga da se započne izgradnja povjerenja, izgradnja mira i da to bude faktor izgradnje mira u BiH u postdejtonskom vremenu – kazao je Pejanović.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti
