Na svjetskom tržištu zabilježen je blagi pad cijena sirovina i hrane. Provjerili smo stanje i u Bosni i Hercegovini. Došlo je i na domaćem tržištu do smanjenja cijena pojedinih artikala, ali one su i dalje nerealno visoke za naš standard. Međutim, trend pada cijena, smatraju ekonomisti, je trenutačan, najteža situacija će biti najesen, kada se vjeruje da će inflacija dodatno podići cijene.
Prema informacijama koje dolaze sa svjetskog tržišta i dnevno i sedmično dolazi do pada cijena.Tako se može vidjeti da su u padu cijene, između ostalog, suncokretovog ulja za oko 4 i po odsto, ali i mlijeka, putera te šećera.
Ovih dana cijene u banjalučkim marketima jesu nešto manje, bar kada je ulje u pitanju, pa je u prosjeku palo ispod 6, sada je oko 5 i po maraka, dok je cijena šećera skočila, a cijena brašna stagnira. Građani su primjetili blagi pad, ali kažu nedovoljan.
Ekonomisti smatraju da se sve što se dešava na svjetskom tržištu prenosi i kod nas, a pošto nemamo dovoljno vlastite proizvodnje nemamo tako ni mogućnost da imamo manje cijene. Međutim, prognoze da će biti daljnjeg pada cijena nisu pozitivne.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina



