
U Komisiji Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH za bezbjednost, koja je donijela zaključke u vezi sa uspostavljanjem rezervnog sastava policije Republike Srpske, bili su isključivo predstavnici bošnjačkih stranaka, bez ijednog hrvatskog predstavnika, piše “Večernji list”, izdanje za BiH.
Član ove komisije Petar Galić (HDZ BiH) rekao je da se hrvatski predstavnici u vlasti, kao i kantonima, neće uključiti u dalje “dolivanje ulja na vatru”.
Galić je istakao da, prema odredbama Ustava FBiH, kantonima pripadaju sva ovlaštenja koja nisu izričito dodijeljena federalnoj vlasti.
Prema njegovim riječima, inicijativa za osnivanje rezervnog sastava, u skladu sa Ustavom FBiH, mora biti upućena kantonima na razmatranje jer je to pitanje u isključivoj nadležnosti kantona.
“Kantoni sa većinskim hrvatskim stanovništvom i do sada su znali da odgovore na brojne izazove, a tako će, ne sumnjam, biti i o ovom pitanju”, naglasio je Galić.
U Ustavu FBiH se navodi da su kantoni posebno nadležni za “uspostavljanje i nadzor snaga policije koje nose jedinstvene federalne uniforme sa kantonalnim oznakama”.
Po toj logici, apsolutnu odgovornost za javni red i bezbjednost imaju kantoni, a ne entitet, piše “Večernji list”.
Prema istom izvoru, sporno je da li ovakva komisija za bezbjednost može donositi bilo kakve preporuke u vezi sa uspostavljanjem rezervnog sastava policije.
U samom opisu poslova ove komisije piše da se bavi poprilično uopštenim “pitanjem sistema i politika u oblasti bezbjednosti u okviru prava i dužnosti Predstavničkom doma FBiH”.
Komisija Predstavničkog doma FBiH za bezbjednost donijela je juče četiri zaključka, uključujući i zahtjev predstavnicima međunarodne zajednice, prvenstveno OHR-u, da zaustave usvajanje zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske, koji predviđa uspostavljanje rezervnog sastava.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina
