Friday, 23. July 2021.
Unsko-sanski kanton 25° C Clear Sky

29. Juna. 2021. Sport
Švicarska u spektakularnoj utakmici izbacila Francusku sa Evropskog prvenstva

Nogometna reprezentacija Švicarske plasirala se u četvrtfinale Eura nakon što je u Bukureštu poslije penala u izvanrednom susretu pobijedila Francusku 5:4. U regularnom toku meča i poslije produžetaka bilo je 3:3, a Švicarci će u borbi za polufinale u narednom meču igrati sa Španijom.Francuzi su dobro ušli u meč i činilo se da bi konačno mogli pružiti partiju koja se od njih očekuje, ali početne napade nisu uspjeli konkretizovati, nakon čega je Švicarska uspostavila ravnotežu i šokantno je povela u 15. minuti.

Zuber je izveo korner s lijeve strane, a Seferović je u skoku nadvisio Lengleta i pogodio glavom za 1:0.

Francuska je sedam minuta kasnije mogla do izjednačenja nakon što je Rabiot oštro ubacio loptu kroz peterac, a je Sommer sjajno vrhovima prstiju skrenuo loptu koju bi Benzema sasvim sigurno ubacio u gol iz neposredne blizine.

Do isteka prvog dijela Rabiot je poslao “bombu” sa 25 metara, ali je lopta otišla tik pored stative u 29. minuti i nakon prvog poluvremena Švicarska je iznenađujuće vodila.

Nastavak je bio izvanredan. U 50. minuti Embolo je sjajno probio po desnoj strani, odigrao oštar pas u peterac, ali je Pavard intervenisao u posljednji trenutak ispred Seferovića i spasio čist pogodak.

Samo dvije minute kasnije Varane je u kaznenom prostoru srušio Zubera, a sudija je nakon pregleda VAR-a dosudio jedanaesterac. Rodriguez je preuzeo odgovornost, ali golman Francuske Lloris ga je pročitao, bacio se u svoju desnu stranu i sjajno odbranio.

Bio je to ključni moment susreta koji je psihički dotukao Švicarce, a dao novu snagu Francuzima, koji su ekspresno stigli do preokreta.

No, krenimo redom. Prvo je u 56. minuti Pogba odradio veći dio posla, ostavio je loptu lijevo za Mbappea koji je majstorski gađao suprotan ugao, ali lopta je prohujala pored stative.

Ipak, 60 sekundi kasnije bilo je 1:1. Mbappe je sjajnim pasom proigrao Benzemu, a napadač Reala se majstorski izborio za prostor i matirao je Sommera za 1:1.

Već u 59. minuti aktuelni svjetski prvaci su poveli. Griezmann je izašao sam na Sommera iskosa sa lijeve strane i šutirao, golman Švicarske je kratko odbio loptu do Benzeme koji je glavom poslao u gol za 2:1.

Činilo se da je pitanje pobjednika riješeno u 75. minuti kada je Paul Pogba postigao fenomenalan gol. Primio je loptu na 25 metara i izvanrednim udarcem pogodio je same rašlje za 3:1.

Ipak, Švicarska se nije predavala. U 81. minuti Seferović je iskoristio sjajan centaršut Mbabua i glavom je smanjio na 3:2.

Švicarci su do kraja napadali u želji da izbore produžetke, a za trud su nagrađeni u 90. minuti.

Napadač zagrebačkog Dinama Mario Gavranović primio je loptu na vrhu kaznenog prostora, majstorski se oslobodio čuvara i preciznim udarcem izjednačio je na 3:3.

Ni to nije bio kraj uzbuđenjima. U četvrtoj minuti sudijske nakoknade. Sissoko je ubacio s desne strane, Coman je šutirao snažno i uzdrmao okvir gola, te je utakmica ušla u produžetke.

Najbolju šansu u prvom produžetku imala je Francuska u 95. minuti. Coman je prošao po lijevoj strani, odigrao povratnu loptu za Pavarda koji je šutirao iz blizine, a Sommer vrhovima prstiju odbio loptu u korner.

Galski pijetlovi su i u preostalih 15 minuta bili opasniji, a do gola su mogli u 111. minuti. Pogba je sjajno uposlio Mbappea koji je izašao sam pred Sommera, ali iskosa s lijeve strane šutirao je pored gola i pobjednika su odlučili penali.

U prvoj seriji sigurni s bijele tačke bili su Gavranović i Pogba, baš kao Schar i Giroud u drugoj. Akanji je potom pogodio za Švicarsku, a Thuram je izjednačio na 3:3.

Vargas je uz dosta sreće postigao pogodak u četvrtoj seriji za Švicarce, da bi potom i Kimpembe snažnim šutem poravnao na 4:4.

Mehmedi je u petoj seriji bio veoma siguran za Švicarsku, a tragičar Francuza bio je Mbappe čiji udarac je odbranio Sommer i senzacionalno odveo Švicarce dalje.

Švicarska će u četvrtfinalu igrati protiv Španije koja je danas nakon produžetaka pobijedila Hrvatsku 5:3.

Francuska – Švicarska 3:3 / 4:5 penali (Benzema 57’, 59’, Pogba 75’ / Seferović 15’, 81’, Gavranović 90’)